lu.se

Nationalekonomiska institutionen

Ekonomihögskolan vid Lunds universitet

Kontakt

Nationalekonomiska institutionen


Lina Ahlin

Doktorand

lina.ahlin@circle.lu.se
Telefon: +46 46 222 79 13

Visa mer information


Danial Ali Akbari

Doktorand

danial.ali_akbari@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 64

Visa mer information


Fredrik Andersson

Professor

fredrik.andersson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 76

Visa mer information


Fredrik N G Andersson

Docent

fredrik_n_g.andersson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 44

Visa mer information


Lars Andersson

Doktorand

lars.andersson@nek.lu.se

Visa mer information


Tommy Andersson

Professor

tommy.andersson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 49 70

Visa mer information


Mariana Anton

Inköpssamordnare, utbildningsadministratör

mariana.anton@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 50

Visa mer information


Hossein Asgharian

Professor

hossein.asgharian@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 67

Visa mer information


Emre Aylar

Docent

emre.aylar@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 95 49

Visa mer information


Olga Balakina

Postdoc

olga.balakina@nek.lu.se

Visa mer information


Rikke Barthélemy

Utbildningskoordinator

rikke.barthelemy@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 94 77, +46 46 222 78 35

Visa mer information


Andreas Bergh

Universitetslektor

andreas.bergh@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 43

Visa mer information


Karin Bergman

Universitetslektor

karin.bergman@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 49 74

Visa mer information


Philipp Bergner

Doktorand

philipp.bergner@nek.lu.se

Visa mer information


Jan Bietenbeck

Universitetslektor

jan.bietenbeck@nek.lu.se

Visa mer information


Yves Bourdet

Universitetslektor

yves.bourdet@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 45 99

Visa mer information


Malin Bredenberg

Praktikant

malin.bredenberg@med.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 80

Visa mer information


Hans Byström

Professor

hans.bystrom@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 94 78

Visa mer information


Claes Bäckman

Postdoc

claes.backman@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 89 93

Visa mer information


Pol Campos Mercade

Doktorand

pol.campos_mercade@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 79 19

Visa mer information


Hans Carlsson

Professor emeritus

hans.carlsson@nek.lu.se

Visa mer information


Alemu Tulu Chala

Doktorand

alemu_tulu.chala@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 79 17

Visa mer information


Charlotte Christiansen

Gästprofessor

charlotte.christiansen@nek.lu.se

Visa mer information


Matthew Collins

Doktorand

matthew.collins@nek.lu.se

Visa mer information


Margareta Dackehag

Forskare

margareta.dackehag@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 80

Visa mer information


Haiyue Dong

Doktorand

haiyue.dong@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 93 90

Visa mer information


Sandra Donnally

Doktorand

sandra.donnally@nek.lu.se

Visa mer information


David Edgerton

Professor

david.edgerton@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 78

Visa mer information


Lars Hermann Ehlers

Gästprofessor

lars_hermann.ehlers@nek.lu.se

Visa mer information


Lina Maria Ellegård

Forskare

lina_maria.ellegard@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 80

Visa mer information


Sanna Ericsson

Doktorand

sanna.ericsson@nek.lu.se

Visa mer information


Hans Falck

Universitetslektor

hans.falck@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 81 91

Visa mer information


Thomas Fischer

Forskare

thomas.fischer@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 71

Visa mer information


Devon Fontaine Spika

Doktorand

devon.fontaine_spika@nek.lu.se

Visa mer information


Jens Forssbaeck

Universitetslektor

jens.forssbaeck@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 78 43

Visa mer information


Klas Fregert

Universitetslektor

klas.fregert@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 95 48

Visa mer information


Ulf Gerdtham

Professor

ulf.gerdtham@med.lu.se
Telefon: +46 46 222 48 10

Visa mer information


Demid Getik

Doktorand

demid.getik@nek.lu.se

Visa mer information


Gunes Gokmen

Universitetslektor

gunes.gokmen@nek.lu.se

Visa mer information


Dominice Goodwin

Doktorand

dominice.goodwin@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 69

Visa mer information


Andreas Graflund

Forskare

andreas.graflund@nek.lu.se

Visa mer information


Erik Grenestam

Doktorand

erik.grenestam@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 89 17

Visa mer information


Joakim Gullstrand

Professor

joakim.gullstrand@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 93 97

Visa mer information


Osmis Habte

Doktorand

osmis.habte@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 79 17

Visa mer information


Björn Hansson

Professor emeritus

bjorn.hansson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 68

Visa mer information


Pontus Hansson

Universitetslektor

pontus.hansson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 79 14

Visa mer information


Åsa Hansson

Universitetslektor

asa.hansson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 61

Visa mer information


Hjördis Hardardottir

Doktorand

hjordis.hardardottir@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 49 71

Visa mer information


Zahra Hashemzadeh

Doktorand

zahra.hashemzadeh@nek.lu.se

Visa mer information


Fredrik Heyman

Docent

fredrik.heyman@nek.lu.se

Visa mer information


Duc-Hong Hoang

Doktorand

duc-hong.hoang@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 79 13

Visa mer information


Thomas Hofmarcher

Doktorand

thomas.hofmarcher@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 74

Visa mer information


Hj Holm

Prefekt, professor

hj.holm@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 95 51

Visa mer information


Marco Islam

Doktorand

marco.islam@nek.lu.se

Visa mer information


Peter Jochumzen

Universitetslektor

peter.jochumzen@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 66

Visa mer information


Lars Jonung

Professor emeritus

lars.jonung@nek.lu.se

Visa mer information


Peter Jørgensen

Postdoc

peter.jorgensen@nek.lu.se

Visa mer information


Martin Karlsson

Gästprofessor

martin.karlsson@nek.lu.se

Visa mer information


Mehmet Caglar Kaya

Doktorand

mehmet_caglar.kaya@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 95 28

Visa mer information


Josefin Kilman

Doktorand

josefin.kilman@nek.lu.se

Visa mer information


Polina Knutsson

Doktorand

polina.knutsson@nek.lu.se

Visa mer information


Jörgen Kratz

Doktorand

jorgen.kratz@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 73

Visa mer information


Agneta Kruse

Universitetslektor

agneta.kruse@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 69

Visa mer information


Dominika Krygier

Doktorand

dominika.krygier@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 77

Visa mer information


John Källström

Doktorand

john.kallstrom@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 49 71

Visa mer information


Bo Larsson

Doktorand

bo.larsson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 72

Visa mer information


Eva Liljeblom

Gästprofessor

eva.liljeblom@nek.lu.se

Visa mer information


Chen Lin

Gästforskare

chen.lin@nek.lu.se

Visa mer information


Jenny Lindström Wate

Ekonomiadministratör

jenny.lindstrom_wate@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 57

Visa mer information


Petter Lundborg

Professor

petter.lundborg@nek.lu.se

Visa mer information


Jonas Lundstedt

Doktorand

jonas.lundstedt@nek.lu.se

Visa mer information


Frederik Lundtofte

Docent

frederik.lundtofte@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 89 96

Visa mer information


Carl Hampus Lyttkens

Professor

carl_hampus.lyttkens@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 52

Visa mer information


Fredrik Said Madsen

Doktorand

fredrik_said.madsen@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 42 90

Visa mer information


Kaveh Majlesi

Universitetslektor

kaveh.majlesi@nek.lu.se

Visa mer information


Anna Marciniak

Administrativ chef

anna.marciniak@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 96 04

Visa mer information


Alessandro Martinello

Postdoc

alessandro.martinello@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 92 65

Visa mer information


Linn Mattisson

Doktorand

linn.mattisson@nek.lu.se

Visa mer information


Adrian Mehic

Doktorand

adrian.mehic@nek.lu.se

Visa mer information


Friederike Mengel

Gästprofessor

friederike.mengel@nek.lu.se

Visa mer information


Sara Mikkelsen

Doktorand

sara.mikkelsen@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 89 17

Visa mer information


Erik Mohlin

Biträdande universitetslektor

erik.mohlin@nek.lu.se

Visa mer information


Sara Moricz

Doktorand

sara.moricz@nek.lu.se

Visa mer information


Hanna Muhlrad

Postdoc

hanna.muhlrad@nek.lu.se

Visa mer information


Natnael Simachew Nigatu

Postdoc

natnael_simachew.nigatu@nek.lu.se

Visa mer information


Birger Nilsson

Docent

birger.nilsson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 79 12

Visa mer information


Therese Nilsson

Docent

therese.nilsson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 43

Visa mer information


Katariina Nilsson Hakkala

Gästprofessor

Visa mer information


Martin Nordin

Docent

martin.nordin@agrifood.lu.se
Telefon: +46 46 222 07 90

Visa mer information


Marcus Nordström

Doktorand

marcus.nordstrom@nek.lu.se

Visa mer information


Milda Norkute

Forskare

milda.norkute@nek.lu.se

Visa mer information


Erik Norrman

Universitetslektor

erik.norrman@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 56

Visa mer information


Karin Olofsdotter

Docent

karin.olofsdotter@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 54

Visa mer information


Charlotta Olofsson

Doktorand

charlotta.olofsson@nek.lu.se

Visa mer information


Sonja Opper

Professor

sonja.opper@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 79 06

Visa mer information


Azra Padjan

Utbildningsadministratör

azra.padjan@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 63

Visa mer information


Inga Persson

Professor emerita

inga.persson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 95 47

Visa mer information


Kristoffer Persson

Doktorand

kristoffer.persson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 83

Visa mer information


Maria Persson

Docent

maria.persson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 70

Visa mer information


Yana Petrova

Doktorand

yana.petrova@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 79 19

Visa mer information


Marie Pihl

Utbildningsadministratör

marie.pihl@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 95 46

Visa mer information


Hampus Poppius

Doktorand

hampus.poppius@nek.lu.se

Visa mer information


Olga Pugatsova

Doktorand

olga.pugatsova@nek.lu.se

Visa mer information


Anne-Marie Pålsson

Universitetslektor

anne-marie.palsson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 49 79

Visa mer information


S Abraham Ravid

Forskare

s_abraham.ravid@nek.lu.se

Visa mer information


Alexandros Rigos

Postdoc

alexandros.rigos@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 85

Visa mer information


Dag Rydorff

Universitetsadjunkt

dag.rydorff@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 58

Visa mer information


Peter Schüller

Utbildningsadministratör

peter.schuller@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 63

Visa mer information


Fredrik Sjöholm

Professor

fredrik.sjoholm@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 74 26

Visa mer information


Ovidijus Stauskas

Doktorand

ovidijus.stauskas@nek.lu.se

Visa mer information


Nathalie Stenbeck

Webbadministratör, utbildningsadministratör

nathalie.stenbeck@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 36 08

Visa mer information


Martin Strieborny

Universitetslektor

martin.strieborny@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 86

Visa mer information


Lars-Gunnar Svensson

Professor emeritus

lars-gunnar.svensson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 79

Visa mer information


Lars Söderström

Professor emeritus

lars.soderstrom@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 69

Visa mer information


Petra Thiemann

Forskare

petra.thiemann@nek.lu.se
Telefon: +46 76 222 86 86

Visa mer information


Anders Vilhelmsson

Docent

anders.vilhelmsson@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 46 48

Visa mer information


Dinh-Vinh Vo

Doktorand

dinh-vinh.vo@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 84

Visa mer information


Mårten Wallette

Forskare

marten.wallette@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 86 75

Visa mer information


Anna Welander Tärneberg

Universitetslektor

anna.welander_tarneberg@nek.lu.se

Visa mer information


Erik Wengström

Docent

erik.wengstrom@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 01 23

Visa mer information


Joakim Westerlund

Professor

joakim.westerlund@nek.lu.se
Telefon: +46 46 222 89 97

Visa mer information


Chun Zhu

Gästprofessor

chun.zhu@nek.lu.se

Visa mer information

Adressuppgifter

Nationalekonomiska institutionen

Besöksadress:
Tycho Brahes väg 1, Lund

Postadress:
Box 7082, 220 07, Lund

Internpost: hs: 10

Telefon: +46 46 222 86 57

Besök hemsida