lu.se

Nationalekonomiska institutionen

Ekonomihögskolan vid Lunds universitet

Kontakt

Nationalekonomiska institutionen


Lina Ahlin

Doktorand

lina.ahlin@circle.lu.se
Telefon: +46462227913, +46462220473

Visa mer information


Danial Ali Akbari

Doktorand

danial.ali_akbari@nek.lu.se
Telefon: +46462228664

Visa mer information


Fredrik Andersson

Professor

fredrik.andersson@nek.lu.se
Telefon: +46462228676

Visa mer information


Fredrik N G Andersson

Docent

fredrik_n_g.andersson@nek.lu.se
Telefon: +46462224644

Visa mer information


Lars Andersson

Doktorand

lars.andersson@nek.lu.se

Visa mer information


Tommy Andersson

Professor

tommy.andersson@nek.lu.se
Telefon: +46462224970

Visa mer information


Mariana Anton

Utbildningsadministratör, inköpssamordnare

mariana.anton@nek.lu.se
Telefon: +46462224650

Visa mer information


Hossein Asgharian

Professor

hossein.asgharian@nek.lu.se
Telefon: +46462228667

Visa mer information


Emre Aylar

Docent, biträdande universitetslektor

emre.aylar@nek.lu.se
Telefon: +46462229549

Visa mer information


Olga Balakina

Postdoc

olga.balakina@nek.lu.se

Visa mer information


Rikke Barthélemy

Utbildningskoordinator

rikke.barthelemy@nek.lu.se
Telefon: +46462227835, +46462229477

Visa mer information


Andreas Bergh

Universitetslektor

andreas.bergh@nek.lu.se
Telefon: +46462224643

Visa mer information


Karin Bergman

Universitetslektor

karin.bergman@nek.lu.se
Telefon: +46462224974

Visa mer information


Philipp Bergner

Doktorand

philipp.bergner@nek.lu.se

Visa mer information


Jan Bietenbeck

Biträdande universitetslektor

jan.bietenbeck@nek.lu.se

Visa mer information


Yves Bourdet

Docent

yves.bourdet@nek.lu.se
Telefon: +46462224599

Visa mer information


Malin Bredenberg

Praktikant

malin.bredenberg@med.lu.se
Telefon: +46462228680

Visa mer information


Hans Byström

Professor

hans.bystrom@nek.lu.se
Telefon: +46462229478

Visa mer information


Claes Bäckman

Postdoc

claes.backman@nek.lu.se
Telefon: +46462228993

Visa mer information


Pol Campos Mercade

Doktorand

pol.campos_mercade@nek.lu.se
Telefon: +46462227919

Visa mer information


Hans Carlsson

Professor emeritus

hans.carlsson@nek.lu.se

Visa mer information


Alemu Tulu Chala

Doktorand

alemu_tulu.chala@nek.lu.se
Telefon: +46462227917

Visa mer information


Charlotte Christiansen

Gästprofessor

charlotte.christiansen@nek.lu.se

Visa mer information


Matthew Collins

Doktorand

matthew.collins@nek.lu.se

Visa mer information


Margareta Dackehag

Forskare

margareta.dackehag@nek.lu.se
Telefon: +46462228680

Visa mer information


Haiyue Dong

Doktorand

haiyue.dong@nek.lu.se
Telefon: +46462229390

Visa mer information


Sandra Donnally

Doktorand

sandra.donnally@nek.lu.se

Visa mer information


David Edgerton

Postdoc

david.edgerton@nek.lu.se
Telefon: +46462228678

Visa mer information


Lars Hermann Ehlers

Gästprofessor

lars_hermann.ehlers@nek.lu.se

Visa mer information


Lina Maria Ellegård

Forskare

lina_maria.ellegard@nek.lu.se
Telefon: +46462228680

Visa mer information


Sanna Ericsson

Doktorand

sanna.ericsson@nek.lu.se

Visa mer information


Hans Falck

Universitetslektor

hans.falck@nek.lu.se
Telefon: +46462228191

Visa mer information


Thomas Fischer

Biträdande universitetslektor

thomas.fischer@nek.lu.se
Telefon: +46462228671

Visa mer information


Devon Fontaine Spika

Doktorand

devon.fontaine_spika@nek.lu.se

Visa mer information


Jens Forssbaeck

Universitetslektor

jens.forssbaeck@nek.lu.se
Telefon: +46462227843

Visa mer information


Klas Fregert

Docent

klas.fregert@nek.lu.se
Telefon: +46462229548

Visa mer information


Ulf Gerdtham

Professor

ulf.gerdtham@med.lu.se
Telefon: +46462224810

Visa mer information


Demid Getik

Doktorand

demid.getik@nek.lu.se

Visa mer information


Gunes Gokmen

Biträdande universitetslektor

gunes.gokmen@nek.lu.se
Telefon: +46462228655

Visa mer information


Dominice Goodwin

Doktorand

dominice.goodwin@nek.lu.se
Telefon: +46462224669

Visa mer information


Andreas Graflund

Forskare

andreas.graflund@nek.lu.se

Visa mer information


Erik Grenestam

Doktorand

erik.grenestam@nek.lu.se
Telefon: +46462228917

Visa mer information


Joakim Gullstrand

Professor

joakim.gullstrand@nek.lu.se
Telefon: +46462229397

Visa mer information


Osmis Habte

Doktorand

osmis.habte@nek.lu.se
Telefon: +46462227917

Visa mer information


Björn Hansson

Professor emeritus

bjorn.hansson@nek.lu.se
Telefon: +46462228668

Visa mer information


Pontus Hansson

Universitetslektor

pontus.hansson@nek.lu.se
Telefon: +46462227914

Visa mer information


Åsa Hansson

Docent

asa.hansson@nek.lu.se
Telefon: +46462228661, +46462220144

Visa mer information


Hjördis Hardardottir

Doktorand

hjordis.hardardottir@nek.lu.se
Telefon: +46462224971

Visa mer information


Zahra Hashemzadeh

Doktorand

zahra.hashemzadeh@nek.lu.se

Visa mer information


Fredrik Heyman

Docent

fredrik.heyman@nek.lu.se

Visa mer information


Duc-Hong Hoang

Doktorand

duc-hong.hoang@nek.lu.se
Telefon: +46462227913

Visa mer information


Thomas Hofmarcher

Doktorand

thomas.hofmarcher@nek.lu.se
Telefon: +46462228674

Visa mer information


Hj Holm

Prefekt, professor

hj.holm@nek.lu.se
Telefon: +46462229551

Visa mer information


Marco Islam

Doktorand

marco.islam@nek.lu.se

Visa mer information


Peter Jochumzen

Universitetslektor

peter.jochumzen@nek.lu.se
Telefon: +46462228666

Visa mer information


Lars Jonung

Professor emeritus

lars.jonung@nek.lu.se

Visa mer information


Martin Karlsson

Gästprofessor

martin.karlsson@nek.lu.se

Visa mer information


Mehmet Caglar Kaya

Doktorand

mehmet_caglar.kaya@nek.lu.se
Telefon: +46462229528

Visa mer information


Josefin Kilman

Doktorand

josefin.kilman@nek.lu.se

Visa mer information


Polina Knutsson

Doktorand

polina.knutsson@nek.lu.se
Telefon: +46462223383

Visa mer information


Jörgen Kratz

Doktorand

jorgen.kratz@nek.lu.se
Telefon: +46462228673

Visa mer information


Agneta Kruse

Universitetslektor

agneta.kruse@nek.lu.se
Telefon: +46462228669

Visa mer information


Dominika Krygier

Doktorand

dominika.krygier@nek.lu.se
Telefon: +46462228677

Visa mer information


John Källström

Doktorand

john.kallstrom@nek.lu.se
Telefon: +46462224971, +46462223337

Visa mer information


Bo Larsson

Doktorand

bo.larsson@nek.lu.se
Telefon: +46462228672

Visa mer information


Eva Liljeblom

Gästprofessor

eva.liljeblom@nek.lu.se

Visa mer information


Jenny Lindström Wate

Ekonomiadministratör

jenny.lindstrom_wate@nek.lu.se
Telefon: +46462228657

Visa mer information


Petter Lundborg

Professor

petter.lundborg@nek.lu.se

Visa mer information


Jonas Lundstedt

Doktorand

jonas.lundstedt@nek.lu.se

Visa mer information


Frederik Lundtofte

Docent

frederik.lundtofte@nek.lu.se
Telefon: +46462228996

Visa mer information


Carl Hampus Lyttkens

Professor

carl_hampus.lyttkens@nek.lu.se
Telefon: +46462228652

Visa mer information


Fredrik Said Madsen

Doktorand

fredrik_said.madsen@nek.lu.se
Telefon: +46462224290

Visa mer information


Kaveh Majlesi

Universitetslektor

kaveh.majlesi@nek.lu.se

Visa mer information


Anna Marciniak

Administrativ chef

anna.marciniak@nek.lu.se
Telefon: +46462229604

Visa mer information


Alessandro Martinello

Biträdande universitetslektor

alessandro.martinello@nek.lu.se
Telefon: +46462229265

Visa mer information


Linn Mattisson

Doktorand

linn.mattisson@nek.lu.se

Visa mer information


Adrian Mehic

Doktorand

adrian.mehic@nek.lu.se

Visa mer information


Friederike Mengel

Gästprofessor

friederike.mengel@nek.lu.se

Visa mer information


Sara Mikkelsen

Doktorand

sara.mikkelsen@nek.lu.se
Telefon: +46462228917

Visa mer information


Erik Mohlin

Biträdande universitetslektor

erik.mohlin@nek.lu.se

Visa mer information


Sara Moricz

Doktorand

sara.moricz@nek.lu.se

Visa mer information


Hanna Muhlrad

Postdoc

hanna.muhlrad@nek.lu.se

Visa mer information


Natnael Simachew Nigatu

Postdoc

natnael_simachew.nigatu@nek.lu.se

Visa mer information


Birger Nilsson

Docent

birger.nilsson@nek.lu.se
Telefon: +46462227912

Visa mer information


Therese Nilsson

Docent

therese.nilsson@nek.lu.se
Telefon: +46462224643

Visa mer information


Martin Nordin

Docent

martin.nordin@agrifood.lu.se
Telefon: +46462220790

Visa mer information


Marcus Nordström

Doktorand

marcus.nordstrom@nek.lu.se

Visa mer information


Milda Norkute

Forskare

milda.norkute@nek.lu.se

Visa mer information


Karin Olofsdotter

Docent

karin.olofsdotter@nek.lu.se
Telefon: +46462228654

Visa mer information


Charlotta Olofsson

Doktorand

charlotta.olofsson@nek.lu.se

Visa mer information


Sonja Opper

Professor

sonja.opper@nek.lu.se
Telefon: +46462227906

Visa mer information


Azra Padjan

Utbildningsadministratör

azra.padjan@nek.lu.se
Telefon: +46462228663

Visa mer information


Inga Persson

Professor emerita

inga.persson@nek.lu.se
Telefon: +46462229547

Visa mer information


Kristoffer Persson

Doktorand

kristoffer.persson@nek.lu.se
Telefon: +46462228683

Visa mer information


Maria Persson

Docent

maria.persson@nek.lu.se
Telefon: +46462224670

Visa mer information


Yana Petrova

Doktorand

yana.petrova@nek.lu.se
Telefon: +46462227919

Visa mer information


Marie Pihl

Utbildningsadministratör

marie.pihl@nek.lu.se
Telefon: +46462229546

Visa mer information


Hampus Poppius

Doktorand

hampus.poppius@nek.lu.se

Visa mer information


Maryna Pryimachenko

Tentavakt

Visa mer information


Olga Pugatsova

Doktorand

olga.pugatsova@nek.lu.se

Visa mer information


Anne-Marie Pålsson

Docent

anne-marie.palsson@nek.lu.se
Telefon: +46462224979

Visa mer information


Alexandros Rigos

Postdoc

alexandros.rigos@nek.lu.se
Telefon: +46462228685

Visa mer information


Dag Rydorff

Forskare

dag.rydorff@nek.lu.se
Telefon: +46462228658

Visa mer information


Peter Schüller

Utbildningsadministratör

peter.schuller@nek.lu.se
Telefon: +46462221060, +46462228663

Visa mer information


Fredrik Sjöholm

Professor

fredrik.sjoholm@nek.lu.se
Telefon: +46462227426

Visa mer information


Ovidijus Stauskas

Doktorand

ovidijus.stauskas@nek.lu.se

Visa mer information


Nathalie Stenbeck

Utbildningsadministratör, webbadministratör

nathalie.stenbeck@nek.lu.se
Telefon: +46462223608

Visa mer information


Martin Strieborny

Biträdande universitetslektor

martin.strieborny@nek.lu.se
Telefon: +46462224686

Visa mer information


Lars-Gunnar Svensson

Professor emeritus

lars-gunnar.svensson@nek.lu.se
Telefon: +46462228679

Visa mer information


Lars Söderström

Professor emeritus

lars.soderstrom@nek.lu.se
Telefon: +46462228669

Visa mer information


Petra Thiemann

Biträdande universitetslektor

petra.thiemann@nek.lu.se
Telefon: +46462228686

Visa mer information


Anders Vilhelmsson

Docent

anders.vilhelmsson@nek.lu.se
Telefon: +46462224648

Visa mer information


Dinh-Vinh Vo

Doktorand

dinh-vinh.vo@nek.lu.se
Telefon: +46462228684

Visa mer information


Mårten Wallette

Studievägledare

marten.wallette@nek.lu.se
Telefon: +46462228675

Visa mer information


Anna Welander Tärneberg

Universitetslektor

anna.welander_tarneberg@nek.lu.se

Visa mer information


Erik Wengström

Docent

erik.wengstrom@nek.lu.se
Telefon: +46462220123

Visa mer information


Joakim Westerlund

Professor

joakim.westerlund@nek.lu.se
Telefon: +46462228997

Visa mer information


Chun Zhu

Gästprofessor

chun.zhu@nek.lu.se

Visa mer information

Adressuppgifter

Nationalekonomiska institutionen

Besöksadress:
Tycho Brahes väg 1, Lund

Postadress:
Box 7082, 220 07, Lund

Internpost: hs: 10

Telefon: +46462228657

Besök hemsida